Hardpan Curmudgeon SASS #8967 Posted January 6 Share Posted January 6 Speaking of groceries.... Sedalia Dave reports eggs up to about $8 a dozen in some places. Yup... seen 'em at that price. Cheaper at Costco, but they're usually out of 'em. So's the supermarket. And what's with $4 for a head of iceberg lettuce - supposedly marked down from five bucks? Bacon near $10/lb? $30 - $35 for a chuck roast?? Heck... last trip to Costco, just for poops and giggles I peeked at some of the more "desirable" cuts of beef. Hm. Thirty-eight bucks a pound?? Yikes! Oh... wait... that's right. I live in california, where it's considered a privilege to pay high prices. At least the bill [AB 2764] to outright ban new or expansion of existing feed lots, meat processing, and the sale of animals for food failed. Time for Soylent Green...? Link to comment Share on other sites More sharing options...
Tennessee Trapper Tom Posted January 6 Share Posted January 6 Yup, good ole Biden economy. My neighbor has taken up raising goats. Has several hundred mixed in with his cattle. Both meat and milk goats. Need to learn to cook goat. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Tennessee Trapper Tom Posted January 6 Share Posted January 6 What’s wrong with those of us that stay up all night. Must be a lack of meat and eggs Link to comment Share on other sites More sharing options...
Marshal Mo Hare, SASS #45984 Posted January 6 Share Posted January 6 I’m not seeing those prices. Saw gas under three bucks. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Nutmeg Ryder, SASS # 74966 Posted January 6 Share Posted January 6 23 minutes ago, Marshal Mo Hare, SASS #45984 said: I’m not seeing those prices. Saw gas under three bucks. Marshall that goes with your state motto! Here in RI with the state being 38 miles north to south there is a 30c per gallon difference in gas prices town to town, same "brands" Providence seems to be close to the lowest gas prices. I was going to add to my chicken flock, for eggs, but at $25 for a bag of feed it's still not price efficient. Next year may be the year to buy a small freezer and put a couple of Bambi's dad's in it! Link to comment Share on other sites More sharing options...
Pat Riot, SASS #13748 Posted January 6 Share Posted January 6 Here in WV eggs are a little under $4 / dozen. I paid $1.28 for a half gallon of milk the other day. I filled up my wife’s Suburban for $3.10 / gal. a couple of days ago. Veggies - radishes $1.30 / bunch, celery $1.78 / stalk, green peppers $.79 each. Canned veggies ~$1.00 fit store brand. Soups (I buy canned soup, live with it) Campbell’s Chunky soups ~$2.50 / can. NOTE: This post is in no way meant to be CaliforniaN bashing - notice the “N”? If you hate CA I am sure you’ve said it already numerous times on here so just save it. One thing that has always baffled me is California could literally isolate itself from the rest of the world and live off the food and resources found within the state. Meat, dairy, vegetables, etc. are all grown and processed there in abundance yet prices for goods do not reflect that there. A good example is Lucerne Dairy Products. They are a huge dairy business yet their prices in CA are half again higher than the same products that can be bought outside the state. I know these CA prices aren’t all high due to legislation. There is a serious inflation issue there in some areas, especially when I could buy a gallon of milk in San Bernardino County for $4, but that same gallon would cost $6.50 in Huntington Beach. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Rye Miles #13621 Posted January 6 Share Posted January 6 Eggs here are around $3.29, gas is $2.99-$3.30. Everything has gone up but not as bad as California. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Marshal Mo Hare, SASS #45984 Posted January 6 Share Posted January 6 Ok, I went searching for egg prices in local markets. There’s a ‘horror show’ price of $9.60. But the price I paid is 5.15/dozen. Few pay the horror show price but there are some who want the “organic, pasture raised” eggs. (I have to laugh at the wording.) Link to comment Share on other sites More sharing options...
Rye Miles #13621 Posted January 6 Share Posted January 6 14 minutes ago, Rye Miles #13621 said: Eggs here are around $3.29, gas is $2.99-$3.30. Everything has gone up but not as bad as California. BTW I have seen eggs At almost $5.00 but I buy the cheapest I can find! Link to comment Share on other sites More sharing options...
Marshal Mo Hare, SASS #45984 Posted January 6 Share Posted January 6 And I don’t throw them away just because of “best by” dates. oh, and for breakfast, I scrambled some eggs that were “best by Oct 21”. Link to comment Share on other sites More sharing options...
LawMan Mark, SASS #57095L Posted January 6 Share Posted January 6 2 hours ago, Marshal Mo Hare, SASS #45984 said: I’m not seeing those prices. Saw gas under three bucks. We are seeing substantially higher prices, and gas went back over $3 rather quickly after the mid term elections. Eggs are $4 to $5 per dozen, and there hasn't been a sale on chicken in almost a year. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Warden Callaway Posted January 6 Share Posted January 6 Feed for all farm animals are much higher. Fertilizer prices tripped last year. Farmer brothers that rent our pasture ground tell of shocking prices on operating cost. Takes a lot of diesel to grow corn to make ethanol. Link to comment Share on other sites More sharing options...
PowderRiverCowboy Posted January 6 Share Posted January 6 Well thats my eggs are 4 bucks a dozen delivered to work , fresh local, Beef well local packed local raised Rancher thats been doing it since 1898 aged 28 days and grain finished also delivered to my door . . If you have the option to buy local do it because You think that bix box cares if you eat you are sadly wrong 20 minutes ago, Warden Callaway said: Feed for all farm animals are much higher. Fertilizer prices tripped last year. Farmer brothers that rent our pasture ground tell of shocking prices on operating cost. Takes a lot of diesel to grow corn to make ethanol. Thanks Ukraine for the fertilizer I know several farmers that are not fully planting again this year . Link to comment Share on other sites More sharing options...
Forty Rod SASS 3935 Posted January 6 Share Posted January 6 3 hours ago, Pat Riot, SASS #13748 said: Here in WV eggs are a little under $4 / dozen. I paid $1.28 for a half gallon of milk the other day. I filled up my wife’s Suburban for $3.10 / gal. a couple of days ago. Veggies - radishes $1.30 / bunch, celery $1.78 / stalk, green peppers $.79 each. Canned veggies ~$1.00 fit store brand. Soups (I buy canned soup, live with it) Campbell’s Chunky soups ~$2.50 / can. NOTE: This post is in no way meant to be CaliforniaN bashing - notice the “N”? If you hate CA I am sure you’ve said it already numerous times on here so just save it. One thing that has always baffled me is California could literally isolate itself from the rest of the world and live off the food and resources found within the state. Meat, dairy, vegetables, etc. are all grown and processed there in abundance yet prices for goods do not reflect that there. A good example is Lucerne Dairy Products. They are a huge dairy business yet their prices in CA are half again higher than the same products that can be bought outside the state. I know these CA prices aren’t all high due to legislation. There is a serious inflation issue there in some areas, especially when I could buy a gallon of milk in San Bernardino County for $4, but that same gallon would cost $6.50 in Huntington Beach. Bubba, crappy legislation CAUSES inflation! They are like Siamese twins. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Tennessee Trapper Tom Posted January 6 Share Posted January 6 Decided to cook a rib roast for Christmas dinner. Kind of a tradition in my household. Turkey for thanksgiving and rib roast for Christmas. Went to Kroger. A 5 lb rib roast was $125. So....... I went to Priceless Foods. Found a 7 lb rib roast for $48. The roast came from South America. (Priceless Foods currently discloses this) .After a 1 day brine, plus a day in dry rub, then 2 1/2 hours in a rotisserie we sat for dinner. Threw it in the garbage ill be eating only local farmed beef from here on out. My neighbor who is a farmer says that local grown calttle are bought and shipped overseas, while what we get at the super market is bought and brought into the states. His hogs are shipped to China, packaged and sent back to the states. How in hell is that efficient. Ive tried to fact check what I’ve been told but the Democrats have blocked attempts at labeling country of origin legislature If anyone has information on the subject I would appreciate it. In the meantime I’m going to get everything I can from my local farmers. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Subdeacon Joe Posted January 6 Share Posted January 6 6 hours ago, Pat Riot, SASS #13748 said: Meat, dairy, vegetables, etc. are all grown and processed there in abundance yet prices for goods do not reflect that there. Real estate/rent/lease costs, insurance, taxes, massive over-regulation all play into that. Gas here in Sonoma County is around $4.50/gallon, eggs about 4 bucks, milk between $2 & $4 per gallon. It pays to look at prices. Safeway is running a Buy One, Get One special on 80/20 ground beef in about pound to pound and a half packages. $7.99/lb so call it $4/pound. Right next to that was their "mega pack" of 4 to 5 pounds at $3.49/lb. A 2 pound block of Tillamook cheese is $12 for $14 each. Butter is $4 to $6 per pound. Tri Tip, trimmed, is $8/lb. Safeway is running a special on untrimmed Tri Tip, 2 pack for $2.99/lb. I had been thinking of buying that and grinding it. When I looked at it I knew that I'd be trimming off at least 3 pounds of fat, silver skin, etc. Pork belly at Safeway is 9 bucks a pound in 1 to 2 pound chunks. The Chef's Store (formerly Cash and Carry), a restaurant supply store, has it at about 6 bucks, but that's in 15 pound slabs. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Cold Lake Kid, SASS # 51474 Posted January 6 Share Posted January 6 Ottawa, Ontario, Canada: This week's Food Basics flyer; Medium Ground Beef 2.98 lb; Chicken Leg Quarters 1.68 lb.;Bone in pork chops 3.99 lb; Pork cottage roll 2.99 lb; Fresh boneless stewing meat and Eye of Round beef roast 7.99 lb; fresh Rainbow trout 10.99 lb. Freshco: Schneiders Bacon 375 Gram 3.88 Link to comment Share on other sites More sharing options...
Warden Callaway Posted January 6 Share Posted January 6 Mary came out of Aldi with 5 lb of butter. I questioned why so much. Good price or on sale. Then she came out of Wally-World with a couple dozen day old cake doughnuts. I asked why so many? They were there. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Smokin Gator SASS #29736 Posted January 6 Share Posted January 6 As far as beef goes, of course prices vary depending on what you're buying. But it has amazed me to see plain old chuck roast at $8.99 to $9.99 a pound. As someone mentioned 30 to 40 dollars for a chuck roast! Link to comment Share on other sites More sharing options...
PowderRiverCowboy Posted January 6 Share Posted January 6 5 minutes ago, Smokin Gator SASS #29736 said: As far as beef goes, of course prices vary depending on what you're buying. But it has amazed me to see plain old chuck roast at $8.99 to $9.99 a pound. As someone mentioned 30 to 40 dollars for a chuck roast! My Rib Eye and tenderloin plus burger ect all averages out to 4.32 a lb Link to comment Share on other sites More sharing options...
Pat Riot, SASS #13748 Posted January 6 Share Posted January 6 5 hours ago, Forty Rod SASS 3935 said: Bubba, crappy legislation CAUSES inflation! They are like Siamese twins. I was talking about greed. Pure and simple. I did an experiment one day. I went to Von’s super markets in 3 towns and selected several items to price check. The list of items aren’t important. What’s important is the stores locations dictated pricing. The stores were in Huntington Beach, Garden Grove (my local store) and another location in Garden Grove, a poorer area. One would think the Huntington Beach store would have the highest prices. They did not. They had the lowest overall. The store near me, centered in a large retirement community had 15-30% higher prices on healthier foods and items retirees frequently purchase. The other store in Garden Grove in a predominantly Latino area the prices on everything were 10-25% higher than prices in Huntington Beach. I questioned a manager at the store near my house and this Dipwad actually told me prices were higher there because most of the retirees in the area were more or less captive customers. They had no where else to go. I sent my findings to Von’s corporate. I kid you not, about 6 months later Von’s sent out fliers to all their customers saying they had realigned all their pricing throughout all their stores so a $5 item at one Von’s would be $5 at any other. Problem is they realigned all the prices to match all the higher prices at all their stores. Greed, pure snd simple. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Subdeacon Joe Posted January 6 Share Posted January 6 4 hours ago, Tennessee Trapper Tom said: After a 1 day brine, plus a day in dry rub, then 2 1/2 hours in a rotisserie we sat for dinner. Threw it in the garbage Can you critique what was wrong with it, please? Link to comment Share on other sites More sharing options...
Tennessee Trapper Tom Posted January 6 Share Posted January 6 SJ, it was tasteless , like cardboard. Dry as heck, yet full of grease. I’ve been doing this meal for over 40 years and only now experienced it. How do you get oily beef that comes out this tasteless when you don’t change the recipe. I have no clue other than that fact that other friends are also complaining about the lack of taste from South American beef. Guess I need to change my recipe, or quit complaining and pay the price for what I like. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Rip Snorter Posted January 6 Share Posted January 6 As long as it didn't taste something like pork... Link to comment Share on other sites More sharing options...
Hardpan Curmudgeon SASS #8967 Posted January 7 Author Share Posted January 7 Link to comment Share on other sites More sharing options...
Pat Riot, SASS #13748 Posted January 7 Share Posted January 7 8 hours ago, Cold Lake Kid, SASS # 51474 said: Freshco: Schneiders Bacon 375 Gram 3.88 See, it’s a conspiracy! Even in Canada they’re shorting 1 pound packages and what makes it worse it’s the bacon! For those of you that only speak ‘Merican that’s 13oz of bacon…well, 13.22 oz. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Tennessee Trapper Tom Posted January 8 Share Posted January 8 The replacement for a couple hundred head of cattle. My neighbor is only doing what he has to in order to survive. 900 plus acres and barely making it. Just sold 6.5 acres on my border for $120,000. 2 years ago an acreage of land would run about $2500 in this area. With the influx of people from California, Chicago and New York it’s now thru the roof. Yeah I could sell out and make a mint but where would I go. The immigrants are over runnings the systems and taxes are going above the sky and changing everything. Life will never be the same. I love helping others, but they should fight for their own ground they way our our ancestors did. I served as my father and his father did. What’s wrong with our country. I’m glad I’m getting to the end of my journey as young individuals don’t seem to have a clue rant off Link to comment Share on other sites More sharing options...
Rip Snorter Posted January 8 Share Posted January 8 Except as a cash fill in, these days you cannot run cattle on 900 acres, at least not here in Montana, unless it is all river bottom and you raise your own hay. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Subdeacon Joe Posted January 8 Share Posted January 8 On 1/6/2023 at 3:11 PM, Tennessee Trapper Tom said: SJ, it was tasteless , like cardboard. Dry as heck, yet full of grease. I’ve been doing this meal for over 40 years and only now experienced it. How do you get oily beef that comes out this tasteless when you don’t change the recipe. I have no clue other than that fact that other friends are also complaining about the lack of taste from South American beef. Guess I need to change my recipe, or quit complaining and pay the price for what I like. I would've sworn I had replied to this yesterday. Maybe the beves were bred to be cooked like this Link to comment Share on other sites More sharing options...
Calamity Kris Posted January 8 Share Posted January 8 The couple they interviewed from the states, Christina and Mike own our favorite St. Louis BBQ, Sugarfire. We love that place and will make a point of eating there, should we ever go back. Link to comment Share on other sites More sharing options...
watab kid Posted January 8 Share Posted January 8 bought a dozen eggs today , closed to $5 than 4 , i did not shop around as i was on a limited time basis , might be cheaper somewhere in town Link to comment Share on other sites More sharing options...
bgavin Posted January 8 Share Posted January 8 I do the shopping for our Lodge monthly breakfast. We go through 150 eggs, 10 pounds of bacon, 5 pounds of sausage, and a 5lb bag of Krusteaz pancake/waffle mix, plus the other stuff. Breakfast is $5 for anything you want. As of this writing, a 60-count flat of Costco eggs is $14 compared to $21 at Winco and Walmart. Costco coffee is $16/3# Arabica, and the best value to date. I assembled a spread sheet of all my shopping needs, and then make the circuit of 5 supermarkets to find the best prices. Costco is always packed to standing room only.. it takes most of the day to shop. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Subdeacon Joe Posted January 8 Share Posted January 8 49 minutes ago, bgavin said: assembled a spread sheet of all my shopping needs, and then make the circuit of 5 supermarkets to find the best prices Do you check The Chef's Store? Restaurant supply outfit, used to be Cash and Carry, open to the public. Link to comment Share on other sites More sharing options...
bgavin Posted January 8 Share Posted January 8 Yep, sure did. Right next door is the chef's toystore as well.... nice toys for the kitchen. Due to distance, only go there if truly desperate, or I can get a brother who lives closer to stop by. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Subdeacon Joe Posted January 8 Share Posted January 8 8 minutes ago, bgavin said: Due to distance, only go there if truly desperate, or I can get a brother who lives closer to stop by. I know you somewhere in the Sacramento area, wasn't sure how close to one of the stores. I've learned to be careful there. Lots of people think that everything is going to be less expensive there, but I've found that some things are the same or higher than a regular supermarket. Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.