Jump to content
SASS Wire Forum

Needs a Half Dozen Onions and a Bulb of Garlic


Subdeacon Joe

Recommended Posts

Posted

A week’s worth of groceries in 1947. It costs a total of $12.50 a week to buy all of these groceries. This managed to feed a family of 4. #timecapsule #throwbackphoto #history

 

 

FB_IMG_1708834776094.jpg

Posted
8 minutes ago, Subdeacon Joe said:

A week’s worth of groceries in 1947. It costs a total of $12.50 a week to buy all of these groceries. This managed to feed a family of 4. #timecapsule #throwbackphoto #history

 

 

FB_IMG_1708834776094.jpg

That's about the size of my $243.00 batch from yesterday.......and that's just for my dog and me.

Posted
1 hour ago, Subdeacon Joe said:

A week’s worth of groceries in 1947. It costs a total of $12.50 a week to buy all of these groceries. This managed to feed a family of 4. #timecapsule #throwbackphoto #history

 

 

FB_IMG_1708834776094.jpg

 

 

No wonder people were thin back then.

Posted
6 hours ago, irish ike, SASS #43615 said:

The minimum wage in 1947 was $.40/hour. That equates to 31 hourds to buy those groceries. Seems we're doing better!

 

It's probably still pretty close to that at minimum wage. 

Posted
7 hours ago, Marshal Mo Hare, SASS #45984 said:

What size family? 3 loaves of bread, 3 dozen eggs, 3 lbs of butter, 2 lbs salt, sugar, no flour, …

 

The caption says family of 4

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.